Dünyada ve ülkemizde kanser insidansında artış ile birlikte küresel kanser yükünde büyüme görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü kanserin önlenebilir hastalık olduğunu ve kanserden korunma yollarını bildirmektedir. Kanser riskini azaltmak için sigara içilmemesi, alkol tüketilmemesi, aşırı güneş ışığına maruz kalınmaması, kansorejen ürün ve kimyasallardan kaçınılması, radyasyondan kaçınılması, kadınların emzirmesi, sağlıklı beslenilmesi, fiziksel aktivite yapılması, çocukluk aşılarının yapılması, tarama programlarına katılınması gibi koruyucu faktörler önerilmektedir.
Kanser haftası olan 1-7 Nisan tarihleri bireylerde kanser farkındalığını arttırmak hedeflenmektedir. Bu haftada etkinlikler düzenlenerek bireylerin kanser hastalığına yönelik bilgilenmesi önemli hale gelmektedir. Farkındalığın artmasıyla erken tanı ve tedavi sağlanmakta ve sağ kalım artmaktadır.
Kanser hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları ve hemşirelik öğrencileri ile Osmanbey Kampüsünde yürüyüş etkinliği yapılmıştır.
Kanser hakkında halkın bilinçlenmesi ve özellikle de tarama programlarına yönelik farkındalıklığın artmasına yönelik Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı ve Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencileri ile birlikte Urfa City AVM'de stand açılmış ve halka bilgilendirme yapılmıştır.

“Kanser riskinin azalması ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz”
Farkında olun, Riski azaltın!
 


 

FAKÜLTEMİZ TANITIM FİLMİ

TS EN ISO 9001:2015 BELGESİ

2023-2024 AKADEMİK TAKVİM

ETKİNLİK

Eyyübiye'de Mobil Jinekoloji Ve Sağlık Tarama Aracı Sağlanması"Na İlişkin Protokol İmzalandı.


Almanya'da hemşirelik kariyeri için aradığımız değer SİZ misiniz?

HARUZEM

BOLOGNA

      

ÖĞRETİM ELEMANLARININ KİTAP ÇALIŞMALARI

BAĞLANTILAR


.........................................................

.........................................................
PSİKOLOJİK DESTEK BİRİMİ
KOORDİNATÖR
Doç.Dr. Veysel KAPLAN

Üye: Dr. Öğretim Üyesi Rabia KAYA
.........................................................